Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ασημένιο μετάλλιο για τον Μίλτο Τεντόγλου και εξαιρετικές επιδόσεις για την ελληνική αποστολή

ARVE

Στις 13 Ιουλίου η ελληνική αποστολή του στίβου αποτελούμενη από 19 αθλητές ταξίδεψε στο Γιουτζίν του Όρεγκον για να συμμετάσχει στο 18ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου. Στόχος των αθλητών μας ήταν να αγωνιστούν για να ξεπεράσουν τα δικά τους  ατομικά ρεκόρ.

Τα ξημερώματα όμως της Κυριακής  17 Ιουλίου , Μίλτος Τεντόγλου , ο χρυσός ολυμπιονίκης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος .

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειχνε ανίκητος, κάνοντας άλμα  8,30μ. στη δεύτερη προσπάθειά του και 8,32μ. στην πέμπτη, ωστόσο έχασε το χρυσό μετάλλιο από τον Κινέζο Γουάνγκ, ο οποίος «πέταξε» στα 8,36 μέτρα στο τελευταίο του άλμα.

Έτσι, για πρώτη φορά στην Ιστορία η Ελλάδα είδε έναν αθλητή του μήκους να φτάνει τόσο ψηλά σε διοργάνωση τέτοιου επιπέδου. Κανείς στο παρελθόν από αυτούς που είχαν συμμετάσχει σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα δεν είχε καταφέρει να ανέβει στο βάθρο, με καλύτερη έως σήμερα παρουσία εκείνη του Κώστα Κουκοδήμου το 1995 στο Γκέτεμποργκ, όπου είχε πάρει την 6η θέση.

Επίσης η  εξαιρετική εμφάνιση στην διοργάνωση πραγματοποίησε η Κατερίνα Στεφανίδη στον τελικό του επί κοντώ της έδωσε την πέμπτη θέση βελτιώνοντας την κορυφαία φετινή της επίδοση με άλμα στα 4,70 μέτρα. Να θυμίσουμε  πως η «Αικατερίνη των αιθέρων» είναι χρυσή ολυμπιονίκης και  διαθέτει ένα χρυσό και ένα χάλκινο από τα Παγκόσμια του 2017 και του 2019, αντίστοιχα

Στα 35 χλμ βάδην τέταρτη στον κόσμο ανακηρύχθηκε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη σημειώνοντας εθνικό ρεκόρ με χρόνο 2:41:85 και 27η η Εφη κουρκουτσάκη με 3;02:27

Ένατος στον τελικό της σφυροβολίας κατετάγη ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ο οποιος  είχε καλύτερη βολή στα 77.04μ. που πέτυχε με την πρώτη του προσπάθεια και  πέτυχε τον βασικό του στόχο, που ήταν η πρόκριση στον τελικό του αγωνίσματος.

Διπλή εκπροσώπηση είχε η χώρα μας στον απευθείας τελικό των 20χλμ. βάδην. Η Κυριακή Φιλτισάκου και η Χριστίνα Παπαδοπούλου ολοκλήρωσε τον αγώνα τους με καλές εμφανίσεις, αφού βελτίωσαν τα φετινά τους ρεκόρ.

Η Φιλτισάκου κατέλαβε την 22η θέση με 1.34.55, ενώ η Παπαδοπούλου ακολούθησε με 1.37.20 στην 28η θέση.

Τέλος τη 13η θέση στην παγκόσμια κατάταξη στο ύψος κατέλαβε η Τατιάνα Γκούσιν με άλμα 1.90. , την 22η και την 23η στο επι κοντώ η  Ελένη Κλαούντια Πολακ και η Νικολ Κυριακοπούλου αντίστοιχα , την 24η η Σπυριδούλα Καρύδη στο τριπλουν με επίδοση 13,62 μ , την 19η στην σφυροβολία η Σταματία Σκαρβέλη με ρίψη 67.20μ και την 20η στον ακοντισμό η Ελίνα Τζένγκο με 57.12.μ